PRZEWODNIK

Zanim rzucisz się w wir gry, poznaj jej zasady oraz głównych bohaterów

PRZEWODNIK

Zanim rzucisz się w wir gry, poznaj jej zasady oraz głównych bohaterów

POZNAJ BOHATERÓW

Mieszkańcy prehistorycznej osady Bang-Krut. Ich beztroskie życie przerywa śmierć wodza, która wprowadza chaos w dotychczas harmonijne funkcjonowanie wspólnoty. Spiżarnia świeci pustkami, brakuje narzędzi, skór na ubrania, a powiększająca się społeczność nie mieści się już w zamieszkiwanych do tej pory jaskiniach. Pre.Kapitalny postanawia zmienić ten stan i wyrusza na polowanie. Nie wie jednak, że nadchodząca przygoda znacznie się przedłuży i odmieni jego życie na zawsze.
Tygrys szablozębny, który przez przypadek został przeniesiony w czasie. Choć podoba mu się nowe otoczenie, podobnie jak Pre.Kapitalny marzy by wrócić do domu. Jego pojawienie się zawsze wywołuje nie lada zamieszanie.
Robot, wynalazek Profesora, współczesny doradca finansowy, stworzony do pomocy ludziom. Jest "mózgiem" bohatera. Dzięki jego podpowiedziom bohater z łatwością pokonuje kolejne etapy gry.
Totalnie oddany pracy, ekscentryczny wynalazca, wielbiciel klasycznej mody męskiej. Gdy był mały, zaczytywał się w powieściach o podróżach w czasie, marząc o tym, że kiedyś sam zasiądzie za sterami podobnej maszyny. Pewnego dnia do jego rąk trafia biografia Nikoli Tesli, która spowodowała, że obrał swój życiowy cel – dokończenie prac słynnego wynalazcy nad wehikułem czasu. Rodzice Profesora prowadzili niegdyś bardzo dochodowy interes – kasyno. Po ich śmierci Profesor nie chce kontynuować rodzinnego interesu i bez reszty skupia się na wymarzonym celu. Odziedziczona fortuna pozwala mu na oddanie się swoim pasjom. Mieszkańcy miasta uważają go za dziwaka. Niektórzy nawet sądzą, że tworzone przez niego wynalazki w przyszłości zagrożą miastu i ich spokojnemu życiu.
Bracia w zbrodni, od zawsze przedstawiali antyspołeczne zachowania. Już jako dzieci nauczyli się wykorzystywać swoją siłę, aby przymusem zdobywać to, czego pragną, a braterska solidarność sprawiała, że mało kto próbował się im przeciwstawić. Lata szkolnego "rządzenia" szybko się skończyły i okazało się, że muskulatura na nic się zdała. Z uwagi na niskie wykształcenie (oraz niezbyt wysoki poziom inteligencji) bracia nie zdobyli dobrych zawodów. Przesadne mniemanie o sobie i świadomość dużej siły sprawiają, że ich wrogiem jest w zasadzie każdy, kto osiągnął w życiu finansowy sukces, a już najbardziej nienawidzą tych, którzy odziedziczyli pieniądze w spadku.

ZASADY GRY

Pre.Kapitalni to gra edukacyjna typu point & click, stworzona przez DOJI Educational Innovations. Gra wpisuje się w założenia tzw. serious games – weryfikuje i dostarcza wiedzy z zakresu finansów osobistych, funkcjonowania rynku finansowego, praw konsumenta oraz bezpieczeństwa finansowego i cyfrowego. Podczas gry będziesz spotykać różne postaci, zbierać przedmioty (które potem wykorzystasz do pokonywania kolejnych etapów gry), rozwiązywać zagadki, mini gry i zadania finansowe.
Gracz wciela się w postać Macieja Pre.Kapitalnego lub Joli Pre.Kapitalnej (mieszkańców prehistorycznej osady Bang-Krut), która podczas polowania przez przypadek przenosi się w czasie do XXI wieku, na przedmieścia miasta Kapitol. Celem gracza jest odnalezienie się w nowej rzeczywistości, dotarcie do Profesora (słynnego wynalazcy, wielbiciela Nikoli Tesli) i nakłonienie go do odesłania bohatera do domu. Grafika gry nawiązuje do uznanego w literaturze i sztuce nurtu steampunku.
Część edukacyjna gry dzieli się na ścieżkę główną i ścieżki dodatkowe, uzależnione od typu osobowości finansowej gracza, określanej na podstawie testu osobowości finansowej. Jeśli przed rozpoczęciem gry miałeś uzupełniony test, gra wykorzysta dane zapisane na Twoim koncie na Kapitalni.org. Jeśli nie miałeś wcześniej konta lub test nie był uzupełniony, zostaniesz poproszony o jego wypełnienie na początku rozgrywki.

ŚCIEŻKA GŁÓWNA

Zadania ze ścieżki głównej są obowiązkowe i nie ma możliwości ich pominięcia. Zadania ze ścieżek dodatkowych można pominąć, aczkolwiek wiąże się to zazwyczaj z wydaniem większej sumy pieniędzy. W rozwiązaniu zadań pomoże Ci tzw. piguła, moduł edukacyjny na Kapitalni.org, który odpowiada dokładnie tematowi zadania.
Jak zrobić zestawienie finansowe?
Jak stworzyć budżet domowy?
Rodzaje umów o pracę
Jak działają podatki?
Jak wybrać konto bankowe?
Jak zbudować poduszkę finansową?
Czym jest inflacja i jak działa?
Jak rozliczyć PIT?
Reklama produktów finansowych
Jak zbudować wiarygodność kredytową?
Reklamacja produktów i usług
Jak działa karta kredytowa?
Oszczędzanie krótkoterminowe metodą małych liczb
Zakup samochodu
Jak porównać oferty kredytu hipotecznego?
Dobre praktyki podpisywania umów finansowych
Jak zastrzec zagubione dokumenty?
Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?
Jak bezpieczne korzystać z bankowości internetowej?
Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami, utratą danych lub włamaniem?
Umowa ubezpieczenia
Przyjęcie lub odrzucenie spadku
Oszczędzanie na emeryturę
Instytucje nadzorujące rynek finansowy

WALUTA, TROFEA I PUNKTACJA

Nic tak nie motywuje jak nagroda! Rozwiązując zagadki i zadania finansowe, zdobywasz punkty i miejscową walutę – kapitałki, które będą niezbędne do przechodzenia kolejnych etapów gry. Niektóre osiągnięcia są nagradzane trofeami. Upewnij się, że zbierzesz wszystkie!

Patroni medialni