JAK GRAĆ?

Tu znajdziesz garść informacji o tym, jak poruszać się w grze

CO TRZEBA ZROBIĆ ABY GRAĆ?

Rozpoczęcie gry wymaga zarejestrowania/zalogowania się na platformie Kapitalni.org i zaakceptowania Regulaminu Serwisu oraz Polityki Prywatności.
Świeżak
Jeśli nie posiadasz konta na Kapitalni.org, przy próbie wejścia do gry zostaniesz poproszony o:
  • założenie konta oraz podanie nicku, którym będziesz się posługiwać w grze,
  • wyboru awatara,
  • uzupełnienie testu osobowości finansowej.
Nowicjusz
Jeśli masz konto na Kapitalni.org, ale nie zrobiłeś testu osobowości finansowej i/lub nie uzupełniłeś profilu, zostaniesz poproszony o uzupełnienie testu lub danych.
Kapitalny
Jeśli posiadasz już konto na Kapitalni.org, możesz zalogować się do gry, używając swoich danych (loginu i hasła). System pobierze także z Twojego konta dodatkowe informacje takie jak: nick oraz wynik testu osobowości finansowej.

JAK PORUSZAĆ SIĘ W GRZE

WYBÓR AWATARA

Awatar to postać, którą wybierzesz po zalogowaniu w grze. Poruszanie się wybraną postacią będzie możliwe poprzez kliknięcie kursorem myszki w odpowiednie miejsce na ekranie danej lokacji.

LOKALIZACJA

Ekran lokacji to miejsce, po którym będziesz poruszać się swoim awatarem. Główne lokacje w grze to: jaskinia rodziny Pre.Kapitalnych, podwórze na przedmieściach miasta Kapitol, mieszkanie Antoniny, dworzec kolejowy, sklep, bank, hostel, targ pod wieżą Profesora oraz wieża. Aby obejrzeć całą lokację, porusz kursorem myszki w prawą lub lewą stronę ekranu.

LOKALIZACJA

Ekran lokacji to miejsce, po którym będziesz poruszać się swoim awatarem. Główne lokacje w grze to: jaskinia rodziny Pre.Kapitalnych, podwórze na przedmieściach miasta Kapitol, mieszkanie Antoniny, dworzec kolejowy, sklep, bank, hostel, targ pod wieżą Profesora oraz wieża. Aby obejrzeć całą lokację, porusz kursorem myszki w prawą lub lewą stronę ekranu.

MAPA GRY

MAPA GRY

Ekran mapy uruchomisz poprzez naciśnięcie przycisku mapa widocznego w inventory gry. Część mapy jest zasłonięta i odsłoni się dopiero wówczas, gdy Twój bohater co najmniej raz odwiedzi lokację, która odpowiada zasłoniętemu obszarowi (ekranowi lokacji).

ELEMENTY INTERAKTYWNE

Elementy i postacie interaktywne rozmieszczone są na ekranie lokacji. Ich kliknięcie wywoła podświetlenie lub interakcję. Interakcja z przedmiotami lub postacią będzie możliwa tylko w niewielkiej odległości od nich. Po najechaniu kursorem myszki na interaktywny przedmiot możliwe jest wyświetlenie kolejnego okna – zbliżenia, pop-u (nowe okno) lub podpowiedzi, zabranie przedmiotu do inventory lub wyświetlenie treści zadania finansowego.

ZOOMY I POP-UPY

Zoomy i pop-upy to ekrany, na których będziesz używać przedmiotów, wykonywać zadania finansowe, grać w proste mini gry lub czytać wiadomości. Pop-upy są mniejsze niż ekran lokacji, bo skupiają się na konkretnym przedmiocie, niewielkim fragmencie otoczenia. Zamknięcie pop-upu odbywać się będzie poprzez kliknięcie na X widoczny w prawym górnym rogu okna.

INVENTORY (EKWIPUNEK GRY)

Inventory (ekwipunek) to miejsce na górze ekranu, w którym przechowywane są wszystkie przedmioty (lub ich elementy) zebrane podczas gry. Przedmiot umieszczony w inventory będziesz mógł w dowolnej chwili wykorzystać. Kliknięcie na niego wywoła opis wyjaśniający do czego służy dany przedmiot lub podpowiedź jak może być użyty. Niektóre przedmioty lub ich elementy możesz ze sobą łączyć – po najechaniu na nie wyświetli się znak +. Używanie przedmiotów w grze polega na przeciągnięciu elementu z paska inventory w odpowiednie miejsce na ekranie lokacji lub pop-upie.

INTERFEJS UŻYTKOWNIKA

Waluta

Obok paska ekwipunku znajduje się ikona przedstawiającą monetę (kapitałki) oraz liczba. Będzie to suma zgromadzonych przez Ciebie środków pieniężnych, niezbędnych do wykonania niektórych zadań w grze. Postaraj się aby zebrać ich jak najwięcej, bo niewykorzystana waluta zamieni się w dodatkowe punkty.

Punktacja

Za każde ukończone zadanie finansowe ze ścieżki głównej otrzymasz 400 punktów, a ze ścieżki dodatkowej - 800 punktów. Suma punktów zebranych podczas gry będzie decydowała o Twoim miejscu w rankingu.

Trofea

Za przejście niektórych elementów w grze możesz zdobyć dodatkowe trofea. Upewnij się, że zdobędziesz wszystkie.

Podpowiedzi

Podpowiedzi znajdują się w prawym górnym rogu ekranu. Możesz z nich korzystać zawsze gdy zapomnisz, co zrobić lub nie wiesz, jak coś zrobić.

Powiększenie ekranu

Aby powiększyć ekran, kliknij w niebieski przycisk w prawym dolnym rogu okna gry. Aby wyjść z trybu pełnoekranowego, wciśnij ESC na klawiaturze Twojego urządzenia.

Zapis gry

Po rozpoczęciu gry każda wykonana przez Ciebie akcja spowoduje zapis stanu gry, tj. zdobycie przedmiotu, rozwiązanie zadania, przejście do kolejnego ekranu itd. Możesz w każdym momencie zakończyć rozgrywkę (poprzez zamknięcie okna przeglądarki lub wyjście z poziomu menu gry) i wrócić do gry poprzez kliknięcie "Kontynuuj grę" z poziomu Twojego profilu.

Profil gracza

Profil gracza stanowi podsumowanie Twoich osiągnięć w grze. Tu znajdziesz informacje na temat osiągniętego poziomu w grze, ukończonych zadań, sumy punktów, zebranych pieniędzy czy trofeów.

Ranking

Ranking stanowi podsumowanie osiągnięć wszystkich graczy. Tylko od Ciebie zależy, na którym miejscu się uplasujesz!

Pomoc

Tam znajdziesz wymagania techniczne sprzętu i najczęstsze pytania dotyczące gry.

Piguła

W rozwiązaniu zadań pomoże Ci tzw. piguła, kurs, porada lub artykuł na Kapitalni.org, który odpowiada dokładnie tematowi zadania.

Patroni medialni